Uzmanlar ilk kar tatili için tarih verdi: Öğrenciler bu yıl tatile doyacak…

Yaz aylarında yaşanan el-nino sıcaklıklarının etkisi kasım ayının sonuna kadar sürerken, geç görülen kış etkisi yüzünü sert şekilde gösterdi.

Sıcaklıklarda yaşanan ani düşüşlerin yanı sıra, İstanbul ve birçok şehirde bir süredir görülen şiddetli rüzgar ve fırtınalar, ilerleyen haftalarda şiddetli bir kar yağışının öncüsü olarak değerlendiriliyor. Meteoroloji uzmanları, İstanbul’da bu yıl itibarıyla bir ya da iki adet Karadeniz alçağı (vortex) görülmesinin muhtemel olduğunu belirtirken, Türkiye’yi etkisi altına alacağı düşünülen şiddetli kar yağışlarının uzun bir kar tatiline yol açacağı düşünülüyor.

ÖĞRENCİLER BU YIL TATİLE DOYACAK

Hava Forum, kar yağışlarına yönelik uyarılarda bulunduğu paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Mevsim normalleri üzerinde sıcaklıklar beklense de arada sık sık dalgalanmalarla soğuk ataklar yurdumuza gelebilir. Bu şekilde soğuk ve yağışın çakıştığı günlerde bol kar göreceğiz. Ortalama olarak biraz yüksek olabilir ama ara çok sert soğuk ataklar bekliyoruz. Bu kış sezonunda, izanda kökenli alçak basınç sistemlerinin de etkisiyle mevsim normallerinin üzerinde yağış bekliyoruz.

Önce poyraz sonra karayel ya da poyrazla birlikte hızlı soğuma ve kar yağışlı hava olaylarını sıkça yaşayabiliriz. En az bir veya iki kez soğuk ve yağışın çakışmasıyla birlikte 30 – 40 cm kar görebiliriz. Öğrenciler bu kış diğer kışlara göre daha fazla tatil görecek. Karadeniz deniz suyu sıcaklıkları yüksek seyrediyor. Bu kış İstanbul’da bir ya da iki Karadeniz alçağı yani meşhur vortex görme ihtimali var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x