Sıcak Gelişme: ABD TÜFE Geldi, Bitcoin ve Altın Tepki Verdi!

Bitcoin ve altın yatırımcılarının merakla beklediği ABD TÜFE verisi açıklandı. BLS’nin açıklamasına göre, ABD TÜFE %3,3 tahminine karşılık %3,2’ye geriledi. Bu gelişmenin ardından altın fiyatı %0,4’ün üzerinde bir sıçrama yaptı. Ayrıca, Bitcoin fiyatı son 1 saat içinde %1’in üzerinde artış kaydetti.

ABD TÜFE beklentilerin altında kaldı

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu (BLS) Salı günü yaptığı açıklamada, ABD’de Tüketici Fiyat Endeksindeki (TÜFE) değişimle ölçülen enflasyonun Ekim ayında yıllık bazda %3,2’ye gerilediğini bildirdi. Bu rakam, %3,2’lik piyasa beklentisinin ve %3,7’lik Eylül ayı enflasyon rakamının altında gerçekleşti. Volatil gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan Çekirdek TÜFE ise aynı dönemde %4 artış kaydetti. Bu arada, analistlerin beklentisi %4,1 geleceği yönündeydi. Sonuç olarak aylık bazda TÜFE değişmezken, Çekirdek TÜFE %0,2 oranında arttı. BLS basın açıklamasında, şu hususların altını çizdi:

Barınma endeksi Ekim ayında yükselmeye devam ederek benzin endeksindeki düşüşü dengeledi. Ayrıca, mevsimsellikten arındırılmış endeksin ay boyunca değişmemesine neden oldu. Enerji endeksi, benzin endeksindeki %5,0’lık düşüşün diğer enerji bileşenleri endekslerindeki artışları dengelemesiyle ay boyunca %2,5 düştü.

ABD TÜFE verilerine altın piyasası olumlu tepki verdi

Ani tepki ile birlikte ABD Doları ağır satış baskısı altına girdi. Yazı sırasında, ABD Dolar Endeksi (DXY) gün içinde %0,65 düşüşle 105,00 seviyesine geriledi. Bu arada gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvili getirisi yaklaşık %3 düşüşle %4,5’e düştü. Bu gelişmelerin etkisiyle altın fiyatı ani bir sıçrama yaptı. Altın, yumuşak ABD enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından dikey olarak toparlandı. Sarı metal, 1.960 dolar civarında işlem gören 20 günlük Üstel Hareketli Ortalama (EMA) yakınlarına kadar toparlanırken, 1.938,00 dolar yakınlarındaki 50-EMA destek sunmaya devam ediyor.

Bitcoin olumlu bir ivme gösteriyor

Haberin ardından BTC fiyatı 36.200 dolar seviyesinden sağlam bir toparlanma gerçekleştirdi. Bitcoin fiyatı, genellikle küresel ekonomik trendlere tepki verme eğiliminde. Şimdi de analistlere göre, 40.000 dolar sınırını aşmayı amaçlayan yeni bir hedef belirledi. Enflasyon oranlarının düşmesi yatırımcı güveninin artmasına yardımcı oluyor. Bunun da kripto paralar gibi daha riskli varlıklara daha fazla yatırım yapılmasına yol açması mümkün. Ayrıca, Bitcoin giderek daha fazla ‘dijital altın’, enflasyona karşı bir koruma ve bir değer deposu olarak görülüyor. TÜFE’nin düşmesiyle birlikte yatırımcılar bunu, potansiyel olarak değeri artmadan önce Bitcoin için ‘dip satın almak’ için sağlam bir zaman olarak görüyor olabilir.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin, beş haftalık dönemde neredeyse %40 oranında artış kaydetti. Bu önemli yükselişin ardından, son birkaç gündür 37.000 dolar civarında seyrederek son zamanlarda durdu. Bir spot Bitcoin ETF’sinin potansiyel onayını çevreleyen ilk heyecanın azalmasıyla birlikte, Bitcoin’de yükselişe geçen yatırımcılar şimdi dikkatlerini yeni bir katalizör görevi görebileceğini umarak en son TÜFE raporuna çeviriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x