Olası bir savaşta Almanya’nın uygulamaya koyacağı planı duyanları şaşırttı

Almanya’nın en çok okunan gazetelerinden Bild, Savunma Bakanlığı’na ait bir rapora dayandırdığı haberinde Almanya’nın savaş planları arasında sivillerin evlerini bomba sığınaklarına dönüştürmenin de yer aldığını bildirdi.

‘GEÇİŞ ÜLKESİ’

Rapora göre bakanlık, gizli “Operasyon Planı” üzerindeki çalışmaları Nisan ayına kadar tamamlamaya hazırlanıyor. Rapor, Almanya’yı aktif bir cephe hattına sahip bir devlet yerine, silah ve teçhizatın teslimi açısından hayati önem taşıyan bir “geçiş ülkesi” olarak öngörüyor. Bu nedenle askerler önemli otoyolların, tren istasyonlarının ve limanların güvenliğinin sağlanmasıyla görevlendirilecek.

SIĞINAKLAR EVLERDE YER ALACAK

Rapora göre devlet, enerji santrallerinin korunması da dahil olmak üzere genellikle orduya ve polise verilen bazı görevlerin yerine getirilmesi için sivillere güvenmek zorunda kalacak.

ALMANYA’DA YETERLİ SAYIDA SIĞINAK VAR MI?

Almanya’da yalnızca 579 işlevsel bomba sığınağı bulunduğundan, planın vatandaşların bodrum ve garaj gibi yerlerde kendi sığınaklarını kurmasını öngördüğü bildiriliyor.

ALMANYA ORDUSUNU GÜÇLENDİRMEK İSTİYOR

Federal Sivil Koruma ve Afet Yardım Dairesi başkanı Ralph Tiesler, yeni barınaklar inşa etmenin zaman kısıtlaması nedeniyle “artık mümkün olmadığını” söyledi.

Almanya, devam eden Rusya-Ukrayna çatışmasından kaynaklanan tehditleri öne sürerek ordusunu güçlendirmenin yollarını arıyor.

KAYNAK: AJANSLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x