İsrail’den Hamas’a ‘ateşkes’ yanıtı, ABD’ye ‘silah’ taahhütnamesi

İsrail Başbakanlık Ofisi, Hamas’ın Gazze’de ateşkes ve rehine takasına ilişkin son teklifiyle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, Hamas’ın teklifinin ‘akıl dışı’ olduğu savunuldu.

AA’nın İsrail basınından aktardığına göre, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları Ekim 2023’ten bu yana devam ederken, Mısır’la birlikte Kasım 2023’te varılan anlaşmaya benzer bir anlaşma için arabuluculuk yapan Katar, İsrail’e esir takası anlaşmasına ilişkin Hamas’ın yanıtını iletti. Başbakan Benjamin Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada, Netanyahu’nun arabuluculara sunduğu yeni ateşkes ve esir takası anlaşması teklifinde Hamas’ın ‘akıl dışı tekliflerinde ısrarcı olduğunu’ ifade ettiği belirtildi.

Açıklamada, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun savaş kabinesine anlaşmaya ilişkin bir güncelleme sunacağı ve bunun cuma günü değerlendirmeye alınacağı kaydedildi.

HAMAS: TEKLİFİMİZİ KATAR VE MISIR’A İLETTİK

Hamas, dün Telegram’dan yazılı bir açıklama yaparak İsrail ile ateşkes ve rehine takası anlaşmasına ilişkin tekliflerini Katar ve Mısır’daki arabuluculara ilettiklerini duyurmuştu. Açıklamada, “Bugün hareket, uzlaşma için gerekli gördüğü ilke ve temellere dayanan kapsamlı bir teklifi arabulucu kardeşlere sundu” denilmişti. Hamas’ın ilettiği anlaşma teklifinin içeriğinde rehine değişimi dosyasının da bulunduğu, Hamas’ın her zaman Filistin halkının haklarını korumaya devam edeceği belirtilmişti.

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verilmişti: “Bu adım, Mısır ve Katar’daki arabulucu kardeşler aracılığıyla, Gazze’de halkımıza yönelik saldırıyı durdurmak, onlara yardım sağlamak, yerinden edilenlerin geri dönmesini ve işgal güçlerinin Gazze Şeridi’nden çekilmesini sağlamak için yürütülen müzakerelerin takibinin bir parçasıdır.”

DOHA, PARİS VE KAHİRE’DE MÜZAKERELER

Tel Aviv yönetimi ile Hamas arasında, esir takası mutabakatı kapsamında Mısır’ın başkenti Kahire’de 13 Şubat’ta toplantı yapılmıştı. Daha sonra bu müzakereler Fransa’nın başkenti Paris’te devam etmişti. Paris müzakereleri, İsrail’in istihbarat örgütlerinden Mossad’ın başkanı David Barnea başkanlığındaki İsrail heyeti, ABD’nin CIA Direktörü William Bill Burns, Katar Başbakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Mısır İstihbarat Şefi Abbas Kemal ve Hamas heyetinin katılımıyla 24 Şubat’ta sonlanmıştı.

İsrail savaş kabinesi, müzakerelere devam edilmesi için Katar’ın başkenti Doha’ya ‘düşük seviyeli bir heyet gönderilmesini’ kararlaştırmıştı. Buna karşın Başbakan Netanyahu, Gazze Şeridi’ndeki saldırılardan kaçan yaklaşık 1,5 milyon kişinin sığındığı güneydeki Refah kentine saldırı ve buradaki sivillerin tahliye planlarını onaylamak için hafta başı kabineyi toplayacağını belirtmişti. Mısır basını son olarak, 3 Mart’ta Kahire’de Mısır, Katar, Hamas ve ABD’nin katılımıyla müzakerelerin başladığını duyurmuştu.

İSRAİL BASINI: GALLANT, ABD SİLAHLARIYLA İLGİLİ TAAHHÜTNAME İMZALADI

Öte yandan, İsrail basını, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın ABD silahlarının Gazze’deki saldırılar sırasında uluslararası hukuka uygun bir şekilde kullanılacağına ilişkin Washington yönetimine hitaben bir taahhütname imzaladığını aktardı.

The Jerusalem Post gazetesinin haberine göre, söz konusu taahhütname ile birlikte, Gallant İsrail’in ABD destekli insani yardımların müdahale olmadan Gazze Şeridi’ne girmesine izin verilmesini de kabul etti. Gazete, üst düzey İsrailli bir yetkili ile ABD’li yetkililere dayandırdığı haberinde, Başkan Joe Biden’ın şubat ayının başında imzaladığı yeni bir ulusal güvenlik protokolünün bu taahhütnameyi şart koştuğunu yazdı.

Biden’ın imzaladığı söz konusu protokol, doğrudan İsrail’e atıfta bulunmasa da bu yeni politika İsrail’in Gazze’de ABD silahlarını kullanımına ilişkin ABD’li Demokrat senatörlerin endişelerini dile getirmesinin ve bu konuda baskı uygulamasının ardından benimsenmişti. Buna göre, Biden yönetimi, mart ayının ortasına kadar İsrail’in bir taahhütname sunmasını istemişti. İsrail savaş kabinesi, pazar günü bu taahhütnamenin imzalaması için Gallant’a onay verirken, Bakan’ın belgeyi dün gece imzaladığı ifade edildi. Taahhütname, imzalandıktan sonra ABD’nin İsrail Büyükelçisi Jack Lowe’ye iletildi.

Bu bağlamda, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in İsrail tarafından dile getirilen taahhütlerin güvenilir olup olmadığı konusunda 25 Mart’a kadar Kongre’yi bilgilendirmesi gerekiyor. Blinken’in bunu onaylamaması haline İsrail’e silah tedariki de gecikebilir.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x